ارسال رایگان به سراسر کشور برای خرید بالای 600 هزار تومانمجموعه سه عددی مته کاجی

مته کاجی مخصوص چوب و فلز

نوع محصول : ابزار تراشکاری و سوراخکاری

دسته بندی محصول : مته

زیر دسته بندی محصول : مته کاجی

تماس با مشاور به صورت آنلاین : 02166723223

قیمت:

425,000

تومان

درباره محصول
 

مشخصات مجموعه سه عددی مته کاجی

✅ دارای سه عدد مته کاجی شامل سایز های 4-12، 4-20 و 4-32

✅ کیفیت متوسط

✅ نوک حمله قوی سنگ خورده

✅ بسته بندی با کیفیت

✅ قابل استفاده با تمامی دریل های دستی برقی و شارژی

✅ قابل کار روی تمامی فلزات (به جز استیل) و چوب

✅ ساخت چین

✅ بسته بندی سه عددی

 

استپ دریل بیت، مته کاجی، مته پله ای و یا مته مخروطی چیست؟

مته پله ای چیست؟

مته کاجی مته‌ای است که به شما امکان می‌دهد سوراخ‌های چند اندازه را با یک مته دریل کنید. با پایین آمدن بیت به تدریج افزایش می یابد. مانند شکل یک مخروط است. این به شما امکان می دهد بدون نیاز به تغییر بیت ها یا مته ها سوراخ هایی با اندازه های مختلف انجام دهید. برای بزرگ کردن سوراخ هم استفاده می شود.

مته پله ای برای چه استفاده می شود

در حالت ایده آل، یک مته پله ای روی ورق فلزی با ضخامت بیش از 1/4 اینچ و پلاستیک یا اکریلیک استفاده می شود. این بیت به طور گسترده توسط برق کاران، کارگران ورق فلز و مهندسان استفاده می شود. برق‌کارها از آن برای سوراخ کردن لوله‌های با اندازه‌های مختلف استفاده می‌کنند.

چگونه از مته پله ای یا مته کاجی استفاده می کنید؟

برخی از بیت‌های مته مرحله‌ای نیاز به سوراخ پانچ/ سوراخ استارت دارند در حالی که بیت‌های دیگر می‌توانند خود به خود راه‌اندازی کنند. مته را در دریل ضربه‌ای وارد کنید و در چاک مته محکم کنید. مانند مته های مارپیچی مانند مته های دیگر مته کنید.

ویژگی های مته کاجی سه عددی

برای درایورهای ضربه ای بهینه شده است.

     این دریل/درایور سازگار است.

     و پوشش تیتانیوم آلومینیوم نیترید (TiAlN) آن 5 برابر طولانی تر ارائه می دهد.

     Rapid Strike استارت های سریع و دقیق را امکان پذیر می کند که گرمای کمتری تولید می کند و در نتیجه عمر نوک بیت بیشتر می شود.

نحوه استفاده از مته های پله ای، مته کاجی یا مته مخروطی

مته های پله ای برای سوراخ کردن فلز تا ضخامت 1/4 اینچ استفاده می شود. مته های کاجی به گونه ای طراحی شده اند که حفره ای را در حین سوراخ کردن مته از ورق فلز بزرگ کنند. قطر هر پله روی بیت از پله قبل بزرگتر است. مته های پله ای کوچکتر خود راه اندازی می شوند و برای راه اندازی سوراخ نیازی به مته پایلوت نیست. در مته های کاجی بزرگتر، باید سوراخی از پیش سوراخ شده داشته باشید که قطر آن برابر با کوچکترین پله روی مته باشد.

 

گام اول استفاده از مته کاجی

از محافظ چشم مناسب (عینک یا عینک ایمنی) استفاده کنید.

گام دوم استفاده از مته مخروطی

نوک پانچ مرکزی را روی فلزی که قرار است در محل سوراخ مورد نظر دریل کنید قرار دهید. انتهای صاف پانچ مرکزی را با چکش بزنید تا یک فرورفتگی (که به آن علامت مرکزی گفته می شود) باقی بماند. این تورفتگی مکانی را برای "گرفتن" مته فراهم می کند تا به مکان اشتباه روی کار نرود.

گام سوم استفاده از مته پله ای

مته پله ای خود راه‌انداز را در سه نظام دریل مته محکم کنید. مایع برش و ضربه زدن را روی علامت مرکزی و مته دریل کاجی بمالید.

گام چهارم استفاده از مته کاجی

نوک مته کاجی خود راه انداز را با علامت مرکزی روی سطح فلز تراز کنید. ماشه مته را فشار دهید تا سوراخ کردن شروع شود. مته پله کوچک را به طور کامل از روی فلز عبور دهید. در صورت لزوم از مایع برش و ضربه زدن اضافی استفاده کنید تا مته مرحله‌ای خنک بماند.

گام پنجم استفاده از مته مخروطی

سه نظام دریل مته را رها کنید تا مته پله کوچک دریل جدا شود. مته مخروطی بزرگ را در چاک موتور مته محکم کنید. نوک کوچک مته مخروطی بزرگ را در سوراخی که در فلز ایجاد کرده اید قرار دهید. مایع برش و ضربه زدن را روی مته پله ای بزرگ و اطراف سوراخ فلز بمالید.

گام ششم استفاده از مته پله ای

ماشه دریل مته را فشار دهید تا مته پله ای با قطر بزرگ در سوراخ وارد شود. برای اعمال مایع برش و ضربه زدن اضافی به مته، حفاری را به طور مکرر متوقف کنید. هنگامی که سوراخ به قطر مورد نظر رسید، حفاری را متوقف کنید.

گام هفتم استفاده از مته کاجی

مته کاجی بزرگ را از موتور مته بردارید. هر دو مته کاجی را با پارچه تمیز کنید تا براده‌های فلزی از مته‌ها جدا شود. براده های فلزی را از اطراف سوراخی که روی فلز دریل کرده اید، تمیز کنید. مته ها را در جعبه ابزار یا ظرف مته نگهداری کنید تا از افتادن آن ها یا آسیب رساندن به آنها جلوگیری کنید.

کاربرد مته کاجی

برای بریدن سوراخ های دایره ای در قطعات کار می توان از مته های مختلفی استفاده کرد. در این مقاله خواهید فهمید که مته های کاجی در چه کاربردهایی استفاده می شوند و چه ویژگی هایی دارند.

 

دریل های پله ای همانطور که از نامشان پیداست دارای مراحل مختلفی هستند که قطر مورد نظر را برش می دهند. قبل از اینکه نگاهی دقیق‌تر به ویژگی‌ها بیندازیم، می‌خواهیم به طور خلاصه به اصطلاح «فرآیند CBN» بپردازیم.

فرآیند CBN

 

اگر متون مربوط به تمرینات پله ای را در اینترنت بخوانید، همیشه با علامت اختصاری CBN برخورد می کنید. اما وقتی مته های پله ای با استفاده از فرآیند CBN تولید می شوند به چه معناست؟

 

CBN مخفف نیترید بور کریستالی مکعبی است. نیترید بور یک ترکیب شیمیایی از بور و نیتروژن است. افزودنی "مکعب" ساختار کریستالی ترکیب شیمیایی را توصیف می کند. CBN بسیار سخت تر از مواد ساینده معمولی مانند کاربید سیلیکون یا کوراندوم است و برای سنگ زنی فولادهای پرسرعت سخت شده (HSS) استفاده می شود.

زاویه نوک حمله مته کاجی یا مته پله ای

مته های پله ای را می توان با سر دریل های پیچشی مقایسه کرد. وسط قطعه کار باید با هر دو مته تا حد امکان آسان باشد. زاویه نقطه مسئول این است.

زاویه نقطه در سر مته پله قرار دارد. زاویه بین دو لبه برش در نقطه اندازه گیری می شود. همانطور که قبلا ذکر شد، یک زاویه نقطه مورد نیاز است تا مته پله بتواند خود را در مواد متمرکز کند.

مته های پله ای ما دارای زاویه نقطه کوچک 118 درجه هستند و به فشار کمتری هنگام مرکزیت در مواد نیاز دارند. هر چه زاویه نقطه بزرگتر باشد، فشار تماس بیشتر می شود و مرکز در مواد نیاز به فشار بیشتری دارد.

در مقاله ما "8 ویژگی مته پیچشی و عملکردهای آن" زاویه نقطه را با جزئیات بیشتری مورد بحث قرار می دهیم.

برش های نقطه ای و نازک شدن نقطه ای

برای ضربه زدن آسان، مته پله ای علاوه بر زاویه نقطه کوچک، به یک اشاره متناظر نیز نیاز دارد.

نقاط مختلف در اشکال DIN 1412 استاندارد شده اند. رایج ترین شکل برای مته های پله ای، نقطه شکاف (شکل C) است.

مته های پله ای با مرکز C کاملاً در ورق فلزی نازک و مناسب برای سوراخ کاری در فولاد جامد و پر آلیاژ می باشند. برش نقطه ای نیز با استفاده از فرآیند سنگ زنی CBN آسیاب می شود.

نقشه برش نقطه ای مته پیچشی را از کنار و از بالا نشان می دهد. برش نقطه ای دریل های پله ای و دریل های پیچشی یکسان است.

مته های پله ای معمولا دارای دو لبه برش و مشخصات فلوت هستند. لبه های برش مواد را برش می دهند. ما مته های پله ای با حتی سه لبه برش با فلوت های مستقیم در محدوده محصولات خود داریم.

مشخصات فلوت (پروفایل شیار)

 

 

پروفیل شیار به عنوان یک سیستم کانال برای جمع آوری و حذف تراشه عمل می کند. مهم است که تراشه ها به سرعت برداشته شوند، زیرا در غیر این صورت حرارت زیاد ایجاد می شود و مته می سوزد. تراشه های بدون شکستگی به طور خاص مانند مته پیچشی به راحتی حمل می شوند.

مته های پله ای می توانند شیارهای مارپیچ و مستقیم داشته باشند. با شیار مارپیچ، براده برداری بسیار بهتر از شیار مستقیم است. عمر سرویس را می توان با حذف خوب تراشه به میزان قابل توجهی افزایش داد.

به دلیل شیارهای مارپیچی با زمین عمیق CBN، تیغه ها، برخلاف فلوت های آسیاب شده معمولی، بدون سوراخ و تیز هستند. این امر تشکیل لبه های ساخته شده و جوش سرد روی لبه های برش را کاهش می دهد و در نتیجه عملکرد برشی به طور قابل توجهی بالاتر می رود.

زاویه گام مته کاجی یا مته پله ای

زاویه گام مته های پله ای 90 درجه است و انتقال از مرحله به مرحله را مشخص می کند. انتقال بین مراحل فردی باید تا حد امکان آسان باشد و به سختی قابل توجه باشد.

پس از رسیدن به قطرهای مورد نظر، از انتقال های پله ای برای پخ زدن یا سوراخ کردن سوراخ استفاده می شود.

تعداد و قطر پله های مته پله ای یا مته کاجی

مته های مرحله ای در اندازه ها نشان داده شده اند. این اندازه ها قطر و تعداد پله ها را تعیین می کنند.

یک مته پله ای سایز 1 دارای 9 پله با قطرهای مختلف بین 6.0 تا 20.0 میلی متر است (تصویر را ببینید).

کاربرد مته کاجی یا مته مخروطی

دریل های پله ای برای ورق کاری ایده آل هستند و برای برش فلزات غیر آهنی، ورق های فولادی ضد زنگ تا ضخامت 1.5 میلی متر، پلاستیک های ترموپلاستیک و ترموست و کلیه ورق های فولادی فعلی تا ضخامت 4.0 میلی متر مناسب هستند. با دریل پله ای می توانید در یک مرحله ضربه بزنید، سوراخ کنید و سوراخ کنید.

آنها عمدتا در بخش های صنایع استفاده می شوند

     برقی (سایز 4 + سایز 9)

     مهندسی بهداشتی و گرمایشی (سایز 6 + سایز 7)

     خودرو، مهندسی مکانیک، هوانوردی (سایز 0/5، سایز 0/9، سایز 1، سایز 2، سایز 3، سایز 5) و

     سیستم های سوئیچینگ (اندازه 0/9k، اندازه 1k، اندازه 2k) تا ضخامت ورق تا 2.0 میلی متر.

برای برش فلزات از خنک کننده ها و روان کننده ها استفاده کنید. با استفاده از آنها می توانید عمر مفید مته پله ای را به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

ما مته های پله ای را با فولادهای ابزار HSS و HSSE-Co 5 و با پوشش های TiN و TiAlN حمل می کنیم. بسته به فولاد ابزار و پوشش، مواد سخت تر یا نرم تر را می توان برش داد.

در مقاله های ما می توانید در مورد این دو پوشش بیشتر بخوانید:

 

     TiN: پوشش تیتانیوم نیترید

     TiAlN: پوشش تیتانیوم-آلومینیوم-نیترید


نتیجه گیری و خلاصه

مته های پله ای یا مته کاجی برای برش فلزات، پلاستیک و چوب تا ضخامت 4 میلی متر، برای فولاد ضد زنگ تا ضخامت 1.5 میلی متر ایده آل هستند.

تولید مته های پله ای با استفاده از فرآیند CBN به دلیل سختی بالاتر در طول فرآیند سنگ زنی، امکان اندازه گیری و برش لبه ها را فراهم می کند. ساختار مواد به آرامی توسط مواد ساینده سخت تر بریده می شود.

زاویه نقطه و نازک شدن نقطه، مرکزیت آسان و ضربه زدن آسان تر به قطعه کار را تضمین می کند. به محض اینکه مته پله ای سوراخ شد، دو یا سه لبه برش از قبل در جای خود قرار دارند. لبه های برش بدون سوراخ و تیز قطعه کار را بریده و تراشه را روی پروفیل شیار هدایت می کند.

زاویه گام 90 درجه است و انتقال از یک پله به مرحله بعدی را تعیین می کند. ترانزیشن ها برای پخ زدن یا سوراخ کردن سوراخ استفاده می شوند.

مته های پله ای یا مته کاجی در انواع مختلف در فولادهای ابزار HSS و HSSE-Co 5 و پوشش های TiN و TiAlN موجود هستند. می‌توانید طیف کامل محصولات ما از دریل‌های مرحله‌ای را در بخش محصولات > دریل‌های مرحله‌ای بیابید.

سایز بندی:
در سه سایز 12-4، 20-4، 32-4
نوع:
مته کاجی یا مته پله ای یا مته مخروطی
کیفیت:
متوسط
کاربرد:
قابلیت سوراخ کاری روی همه آلیاژ های فلزو چوب
کشور سازنده:
جمهوری خلق چین
توضیحات:
قابل استفاده روی تمامی دریل ها
افزودن نظر