ارسال رایگان به سراسر کشور برای خرید بالای 600 هزار تومانمته خزینه چوب آزارا

مته خزینه مدادی آزارا

نوع محصول : ابزار تراشکاری و سوراخکاری

دسته بندی محصول : مته

زیر دسته بندی محصول : مته چوب، خزینه و گازور

سایز
33/54
تعداد در بسته
تکیبسته 20 عددی
تماس با مشاور به صورت آنلاین : 02166723223

قیمت:

75,000

تومان

درباره محصول

مشخصات مته خزینه آزارا

کیفیت الماس بالا

✅ مته خزینه مدل مدادی

✅ همراه با آلن

✅ کیفیت بالا

✅ در سه سایز 3، 3/5 و 4 میلیمتر

✅ مناسب انواع چوب و ام دی اف MDF

✅ ساخت چین

 

روش خرید مته خزینه مدادی چوب آزارا

ابتدا سایز محصول را انتخاب کنید، سپس در قسمت تعداد، نوع بسته بندی تکی یا بسته ای را انتخاب کنید، در انتها فرآیند خرید را انجام دهید.

خزینه کاری چیست؟

در واقع به کاری گفته می‌شود که نتیجه اش ایجاد مکانی است که واشر و یا گل پیچ درون سوراخ قرار گرفته و به این فرآیند خزینه کاری می گویند. این عمل توسط ابزاری مخصوص به نام مته خزینه صورت می‌گیرد.

به عبارت دیگر مته خزینه، وسیله ای است کاربردی، برای سوراخ کردن جای پیچ به صورتی که گل پیچ درون قطعه کار قرار بگیرد و پنهان شود.

برای چه باید خزینه کرد؟

در واقع بیشتر خزینه کاری ها برای ایجاد فضایی است که وسیله های اتصال مانند پیچ، پرچ، میخ پرچ، خارهای مختلف و یا گوه، داخلش جای بگیرد. سوراخ کاری باید به گونه ای انجام شود که جای مناسب و متناسب برای باز و بسته کردن این وسیله های اتصالی را ایجاد کند و در حین کار مزاحمتی نداشته باشد.

چه زمانی خزینه کاری درست انجام شده است؟

معمولاً زمانی می توان اطمینان حاصل کرد  خزینه کاری درست انجام شده که پیچ مورد نظر کامل درون سوراخ خزینه قرار بگیرد و با سطح قطعه کار همرو شود یا به عبارت خودمانی تر، توی یک سطح قرار داشته و برآمدگی نداشته باشد.

دلایل انجام خزینه کاری

شاید بارها با این مسئله روبرو شده باشید که بیرون ماندن و یا فرو رفتن گل پیچ و همسطح شدن آن با سطح کار برای تولید کننده هیچ اهمیتی نداشته و با بی تفاوتی از کنارش رد شده، اما فراموش نکنید کیفیت، درواقع اعمال همین نکته سنجیها، ریزبینی و دقت هاست که برای موفق شدن در دنیای رقابتی امروز باید به کار رود.

در واقع شما چه تولید کننده و یا مصرف کننده باشید ظاهر زیبا و دلنشین کار اهمیت بسزایی دارد و قطعاتی که ظاهر جذاب تری دارند باعث می شود که از دیگر رقبای خود پیشی بگیرند.

به جز دلایل زیبایی و تجاری علت دیگری که باعث می شود خزینه کاری انجام شود محافظت پیچ از ضربه، فشار و دیگر نیروهای مخرب است.

همچنین با خزینه کردن، قطعه تولید شده محکم تر و استوار تر به نظر می رسد، زیرا هیچ فضا و حفره‌ای مابین پیچ و جسمی که آنها را به هم متصل کرده، باقی نمی ماند.

و رعایت همین اصول ساده است که تفاوت کار افراد فنی و حرفه ای را با افراد آماتور و بی قید و بند مشخص کرده و خودنمایی می کند و مهارت های فردی سازنده را به رخ می کشد.

نیاز به خزینه کاری بیشتر در کجا حس میشود؟

هرچه حساسیت کار بیشتر باشد و قطعه تولیدی در انظار دیده شود و یا در دکوراسیون نقش مهمتری را ایفا کند، نیاز است تا با صرف وقت بیشتر و تلاش مضاعف، خروجی زیباتر و منظم تری را پدید آورد. به طور مثال برای ما بسیار اهمیت دارد که کابینت های آشپزخانه یا میز پذیرش در محل کار پیچ هایی داشته باشد که از سطح چوب بیرون نزده باشد و علاوه بر زیبایی که به کمک برچسب های همرنگ، یکدست دیده می شود برای کار ما مزاحمت ایجاد نکرده و لباس یا دست و وسایل به پیچ ها گیر نکند.

ولی اگر جایی که پیچ ها تعبیه شده‌اند، زیاد توی چشم نباشد و به عبارتی از لحاظ کارکرد و یا اهمیت در رتبه پایین تری باشد می توان با کمی اغماض از کارهای تزیینی چشم‌پوشی کرد به طور مثال پیچ هایی که در زیر مبل، پایه ها را به بدنه وصل کرده و یا پیچ هایی که ارتباط با موتور خودرو دارد خیلی اهمیت نداشته که با قطعه هم سطح باشد یا نه.

چه چوب هایی باید خزینه شود؟

برای چوبهای نرم مانند چوب های درخت های همیشه سبز و سوزنی برگ (کاج و سرو) نیازی به خزینه کاری نیست و با کمی تلاش بیشتر و دریل کاری میتوان سر پیچ را تراز کرد اما چوب های پهن برگ و سخت نیاز به خزینه کاری دارند.

اهمیت مته خزینه آزارا

با اینکه مته خزینه آزارا ابزاری کاربردی است ولی افراد کمی آن را در اختیار دارند و از آن استفاده می کنند در واقع عده زیادی حتی کارکرد آن را به خوبی نمی دانند. حتی برخی به اشتباه فکر می‌کنند که می‌توان با زاویه دادن به مته، بستری برای فرو رفتن گل پیچ به داخل چوب ایجاد کرد در صورتی که از معایبش می‌توان به نداشتن ظرافت اشاره کرد حتی افراد بسیار مسلط و ماهر هم نمی توانند دایره ای متقارن و یک اندازه بدون ابزار لازم ایجاد کنند. لذا اینجاست که مته خزینه آزارا به کار می‌آید.

زاویه نوک خزینه مته خزینه آزارا

 با توجه به زوایای متفاوتی که برای نوک این ابزار (قسمت خزینه کن) طراحی شده کارکردش متفاوت می شود. زاویه ۶۰  و ۹۰ درجه از جمله زوایای پرکاربرد و متداول است که میان کاربران رواج بیشتری دارد.

این ابزار علاوه بر اینکه جای پیچ را سوراخ میکند مانع از بیرون ماندن سرپیچ می‌شود

.انواع خزینه کاری

هنگامی‌که در قطعات سوراخ هایی را ایجاد کرده ایم تا درونش پیچ قرار دهیم لازم است  سوراخ ها خزینه شوند که به دو صورت انجام می شود به روش دستی و توسط دریل های برقی

انواع مته های خزینه

مته های خزینه انواع مختلفی دارند که بسته به کارکرد آن ها به وجود آمده اند مانند مته خزینه مخروطی ماشینی، مته خزینه سر تخت، مته خزینه استوانه‌ای، مته مرغک و خزینه های دستی اشاره کرد که به صورت خیلی خلاصه در زیر توضیح داده می شود

مته خزینه مخروطی ماشینی

در ظاهر شبیه خزینه دستی است و قسمت کله گی آن به صورت مخروط ساخته شده و بسته به نوع سوراخکاری، دارای سایزهای مختلفی است.تعداد لبه های برش خزینه های مخروطی مضربی از اعداد فرد است. و در زوایای مختلف ساخته می شود.

مته خزینه ۶۰ درجه برای برش، مته خزینه ۷۵ درجه برای پرچ کردن سر پیچ، مته خزینه ۹۰ درجه برای پیچ های خزینه و آلیاژهای مختلف مثل استیل و چدن و مته خزینه ۱۲۰ درجه برای خزینه کردن پرچ های ورق فلزی

 

مته خزینه سر تخت

این نوع مته خزینه دنباله دارد و سرمته به شکل تخت طراحی شده است و قابل استفاده برای مواقعی است که می خواهیم واشر ها و گل پیچ داخل قسمت خزینه قرار بگیرد. این نوع مته خزینه سر تخت به دو شکل دنباله‌دار و استوانه ای ساخته شده است.

 

مته خزینه مرغک دار

سر این نوع مته خزینه نیش دار یا همان مرغک دار میباشد و موقع کار می تواند مرکزگرا عمل کند و روی یک نقطه مشخص دقیق کار کند به این صورت که ابتدا نیش مته خزینه را توی چوب فرو کرده سپس سوراخ را به طور کامل حفر کنید.

چون هر دو سر مته های مرغک دار تیز است به همین خاطر به آن مته دوبل هم گفته می‌شود

مته خزینه دستی

نوع دیگری از مته خزینه است که دارای دو قسمت خزینه و دستگیره پلاستیکی است که قسمت مته آن از لحاظ ظاهری شبیه مخروطی است و خزینه و سوراخ کاری به صورت دستی انجام می شود. این نوع مته خزینه بیشتر مصارف خانگی دارد.

انواع آلیاژ مته خزینه

برخی از مته خزینه ها از جنس فولاد کربن ساخته شده‌اند که فقط برای چوب مناسب اند و نباید برای فلزات استفاده شود.

مته خزینه هایی که از فولاد HSS ساخته شده است برای انواع چوب سخت و نرم و فلزات نرم مناسب هستند.

خزینه هایی که از فولاد M2 ساخته شده‌اند برای کار روی چوب آهن PVC و انواع دیگر فلزات مناسب هستند و تفاوتی که در ظاهر مته خزینه آهن با چوب دارد این است که سر مته خزینه آهن برخلاف چوب تیز نیست.

مته خزینه چوب و MDF آزارا

مته های خزینه آزارا از چهار قسمت تشکیل شده است که شامل مته HSS ،بدنه، تیغه و دنباله تشکیل شده است

در خزینه های آزارا از مته های HSS استفاده شده است که به راحتی می‌تواند سطح مورد نظر را سوراخ و با سرعت خوبی براده برداری کند و از سوختن چوب و ماندن تکه های چوب داخل سوراخ جلوگیری کند. همین ساختار باعث می شود که کنترل مته روی سوراخ کاری بیشتر شده و با دقت زیادتری انجام شده و تعداد دفعات سوراخکاری بالاتر برود.

در صورتی که مته های خزینه آزارا کند شود یا بشکند به راحتی قابل تعویض هستند. به این صورت که با آچار آلنی که داخل بسته بندی مته های خزینه آزارا وجود دارد پیچ آلن خور کنار خزینه را باز نموده و مته را بیرون کشیده و با مته ای جدید جایگزین کنید.

الماسه مته خزینه مدادی آزارا

قسمت الماسه ی خزینه آزارا بسیار تیز و برنده است که از جنس تنگستن کارباید ساخته شده و به راحتی چوبهای سخت را برش می دهد. این تیغه ها برای سوراخکاری مداوم و با کیفیت ساخته شده و روی مته خزینه آزارا سوار شده است.

دنباله ای که در انتهای مته خزینه آزارا قرار دارد سایز هشت بوده و به اصطلاح به صورت مدادی طراحی شده است.

سایزبندی مته خزینه آزارا

مته های خزینه آزرا در سایزهای ۳ و ۵/۳ و ۴ به صورت تکی در بسته بندی محکم و شفاف پلاستیکی همراه با یک عدد آچار آلن به مصرف کنندگان عرضه شده است.

چه نکاتی  هنگام کار با مته های خزینه آزارا باید رعایت شود.

 هنگام سوراخکاری از پوشیدن لباس های گشاد یا آستین های بلند و آویزان امتناع کنید و در صورت استفاده از شال یا روسری آن را از محل گردش مته دور نگه دارید.

ابتدا از محکم بودن قطعه ای که می‌خواهیم سوراخ کنیم مطمئن شویم. مته خزینه آزارا را با دقت داخل سه نظام گذاشته و محکم بسته و از لنگ نزدن آن اطمینان حاصل کنید.

بهتر است هنگام سوراخکاری از عینک محافظ استفاده شود.

بعد از سوراخ کاری و لحظه خروج مته از داخل کار سرعت دریل را کم کنید. بعد از اینکه کارمان تمام شد براده ها، پوشال یا گرد ناشی از سوراخکاری را فوت نکنید.

هنگام سوراخکاری مراقب گیر کردن سر مته داخل قطعه کار باشید و با آرامش کار کنید اگر تعداد سوراخکاری های شما زیاد است مواظب باشید که نوک مته نسوزد و از لمس کردن آن با دست اجتناب کنید.

چگونه از مته های خزینه آزارا خوب نگهداری و مراقبت کنیم

مته های خزینه نیز مانند تیغ های فرز از اهمیت بالایی برخوردارند و مهمترین عامل، تمیز نگه داشتن و جلوگیری از کند شدن آنهاست. بهتر است بعد از پایان کار دستمال را به اسپری WD40 رشته کرده و مته و تیغه های برش خزینه را با آن پاک کرد سپس مته های خزینه آزارا را داخل جعبه محکم و مقاومی که برای آن طراحی شده بگذاریم تا از برخورد آن با دیگر ابزار و کند شدن آن جلوگیری شود.

سایز بندی:
از سایز 3 تا 4 میلیمتر
نوع:
مته خزینه مدادی
کیفیت:
عالی
کاربرد:
مخصوص انواع چوب و ام دی اف
کشور سازنده:
چین
توضیحات:
با خزینه سایز 10 میلیمتر که پولک به راحتی روی جای خزینه میچسبد
افزودن نظر