ارسال رایگان با پست به سراسر کشور برای خرید بالای ۸00 هزار تومان

بررسی انواع مته دریل به همراه کاربردشان

خلاصه

تحقیق درباره انواع مته در مقاله آموزشی مته چیست؟ به عنوان راهنمای خرید مته با مروری بر شناخت انواع مته دریل و کاربرد انواع مته در صنایع مختلف همراه با تفاوت مدل های مته آهن و دیوار با نگاهی جامع و دقیق به تمام مته های کاربردی بازار صنعت در وبلاگ ابزار رضوان.

۱۴۰۲ يکشنبه ۹ مهر
244بازدید
بررسی انواع مته دریل به همراه کاربردشان

بررسی انواع مته دریل به همراه کاربردشان

 

مته دریل یکی از ابزارهای حیاتی در صنعت ساخت و ساز و هم‌چنین در کارهای خانگی است. این ابزار برای حفر یا سوراخ کردن سطوح مختلف از جمله چوب، فلز، بتن و پلاستیک استفاده می‌شود. انواع مته دریل به شکل و سایزهای مختلفی تولید می‌شوند و هر کدام برای کاربردهای خاصی مناسب هستند.

یکی از انواع مته دریل، مته‌های استاندارد هستند که برای حفر سطوح مختلف مانند چوب، فلز و پلاستیک استفاده می‌شوند. این مته‌ها دارای سری با قلاب‌های مختلف هستند که به سرعت و به راحتی می‌توان آن‌ها را تعویض کرد. مته‌های استاندارد اغلب در سایزهای مختلفی در دسترس هستند و برای کاربردهای عمومی مناسب هستند.

مته‌های SDS یا مته‌های تخت نیز یکی دیگر از انواع مته دریل هستند که برای حفر سطوح سخت مانند بتن و سنگ استفاده می‌شوند. این مته‌ها دارای شانه‌های تخت بوده و با استفاده از سیستم SDS به دریل متصل می‌شوند. مته‌های SDS عموما در سایزهای بزرگ‌تری تولید می‌شوند و برای حفر سطوح سخت و مقاوم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مته‌های پیچ خورده نیز برای حفر سطوح سخت و مقاوم مانند فولاد استفاده می‌شوند. این مته‌ها دارای یک پیچ خورده در قسمت پایه‌ی سر مته هستند که باعث می‌شود مته به خوبی در سطح نگه داشته شود و به راحتی در سطح حرکت نکند. مته‌های پیچ خورده عموما در سایزهای بزرگ‌تری تولید می‌شوند و برای حفر سطوح سخت و مقاوم استفاده می‌شوند.

با توجه به انواع مته دریل موجود در بازار، انتخاب مته مناسب برای هر کاربرد بسیار مهم است. در هنگام خرید مته دریل، باید به نوع سطحی که قرار است حفر شود و نیز ماده‌ای که در آن حفر می‌شود توجه کرد. هم‌چنین، سایز مته نیز باید با سایز سوراخ مورد نظر همخوانی داشته باشد.

 

مته چیست؟

مته یک ابزار برقی یا دستی است که برای حفر سطوح مختلف مانند چوب، فلز، بتن و پلاستیک استفاده می‌شود. این ابزار دارای یک سری حفره‌ها یا قلاب‌ها است که به سرعت و به راحتی می‌توان آن‌ها را تعویض کرد. مته‌ها در انواع و اشکال مختلفی تولید می‌شوند و برای کاربردهای متنوعی مناسب هستند. انواع مته‌ها شامل مته‌های استاندارد، مته‌های SDS و مته‌های پیچ خورده می‌شوند. در هنگام استفاده از مته، باید به نوع سطحی که قرار است حفر شود و نیز ماده‌ای که در آن حفر می‌شود توجه کرد تا مته مناسبی برای کار انتخاب شود.

 

انواع مته و کاربرد آن ها

مته استاندارد:

این نوع مته‌ها برای حفر سطوح مختلف مانند چوب، فلز، پلاستیک و مواد ساختمانی استفاده می‌شوند. آن‌ها معمولا دارای سری قلابی با اندازه‌های مختلف هستند که برای حفر سوراخ‌های متفاوت استفاده می‌شوند.

مته SDS:

این نوع مته‌ها بیش‌تر برای حفر سطوح سخت و مقاوم مانند بتن، سنگ و آجر استفاده می‌شوند. آن‌ها دارای شانه‌های تخت بوده و با استفاده از سیستم SDS به دریل متصل می‌شوند. مته‌های SDS عموما در سایزهای بزرگ‌تری تولید می‌شوند.

 

مته پیچ خورده:

این نوع مته‌ها برای حفر سطوح سخت و مقاوم مانند فولاد استفاده می‌شوند. آن‌ها دارای یک پیچ خورده در قسمت پایه‌ی سر مته هستند که باعث می‌شود مته به خوبی در سطح نگه داشته شود و به راحتی در سطح حرکت نکند.

 

مته‌های پیچی:

این نوع مته‌ها برای حفر سوراخ‌های با قطر بزرگ و عمق زیاد استفاده می‌شوند. آن‌ها دارای یک ساقه‌ی پیچی هستند که باعث می‌شود مته به خوبی در سنگ یا بتن نگه داشته شود و از حرکت نکند.

 

مته‌های سنگین:

این نوع مته‌ها برای حفر سوراخ‌های عمیق و بزرگ در سطوح سخت استفاده می‌شوند. آن‌ها دارای ساقه‌های قوی و سری‌های قلابی بزرگ هستند.

 

مته‌های چرخشی:

این نوع مته‌ها برای حفر سوراخ‌ها با قطر بزرگ و عمق زیاد در سطوح مختلف استفاده می‌شوند. آن‌ها دارای ساقه‌های بلند و سری‌های قلابی بزرگ هستند.

هم‌چنین، برای هر نوع مته، سایز و شکل مناسبی برای سوراخ مورد نظر وجود دارد که باید با توجه به کاربرد و نیازهای خود انتخاب شود.

 

جنس انواع مته

انواع دریل

 

مته ها دارای سری هستند که با استفاده از دستگاه های مختلف مانند دریل، پرس و فرز، می‌توانند سوراخ‌هایی با قطر و عمق مختلف را در انواع مواد مانند چوب، فلز، سنگ و بتن ایجاد کنند. جنس سر مته باید با توجه به نوع مادهای که قرار است سوراخ شود، انتخاب شود. جنس انواع مته عبارتند از:

مته فولادی:

جنسی است که از فولاد ساده یا کربنی تشکیل شده است و برای سوراخ کردن چوب و فلزات نرم مانند آلومینیوم مناسب است. این نوع مته دارای قیمت پایین و دوام کم است و نیاز به تیز کردن دارد.

 

مته HSS:

جنسی است که از فولاد سرعت بالا (High Speed Still) تشکیل شده و برای سوراخ کردن فلزات سخت و آلیاژهای مقاوم در برابر حرارت مانند استنلس استیل مناسب است. این نوع مته دارای قیمت متوسط و دوام بالا است و نیاز کم‌تری به تیز کردن دارد.

 

مته کبالت:

جنسی است که از فولاد HSS با ۵ تا ۸ درصد کبالت تشکیل شده و برای سوراخ کردن فلزات خیلی سخت و آلیاژهای نفت‌سازی و هوافضای مناسب است. این نوع مته دارای قیمت بالا و دوام خیلی بالا است و نیاز خیلی کمی به تیز کردن دارد.

 

مته TiN:

جنسی است که از فولاد HSS با پوشش نانو ذرات نیترید تیتان (Titanium Nitride) تشکیل شده است و برای سوراخ کردن فلزات سخت و آلیاژهای صنعت خودروسازی مناسب است. این نوع مته دارای قیمت بالا و دوام خیلی بالا است و نیازی به تیز کردن ندارد.

 

مته SDS:

جنسی است که از فولاد HSS با پوشش نانو ذرات نانود (Tungsten Carbide) تشکیل شده و برای سوراخ‌کاری سنگ، بتن، آجر و سفال مناسب است. این نوع مته دارای قطعات جانبی (Shank) خاص SDS (Slotted Drive System) هستند که با دریل‌های چکشی هماهنگ هستند و قابلیت انتقال نیروی بالایی را دارند.

 

مته فولادی کم کربن:

مته فولادی کم کربن یک نوع مته است که برای سوراخ‌کاری چوب مناسب است. این نوع مته حداکثر 0.16 درصد کربن دارد و دارای طول عمر طولانی و قیمت بالایی است. این مته دارای لبه‌ی نگهدارنده نیست و نیاز به تیز کردن مداوم ندارد.

 

مته فولادی با کربن:

مته فولادی با کربن زیاد یک نوع مته است که برای سوراخ‌کاری روی فلزات سخت و مقاوم مناسب است. این نوع مته حداقل 0.6 درصد کربن دارد و دارای سختی و استحکام بالایی است. این مته دارای لبه‌ی تیز برنده و پوسته‌ی فولادی مقاوم است که با دما دادن و سخت‌کاری روی آن بهبود یافته است. این مته نیاز به تیز کردن دوره‌ای و استفاده از مایع برش دارد.

 

مته فولادی آلیاژی تندبر:

مته فولادی آلیاژی تندبر یک نوع مته است که برای سوراخ‌کاری روی فلزات سخت و مقاوم مناسب است. این نوع مته دارای آلیاژهایی از تنگستن، کروم، وانادیوم و کبالت است که باعث افزایش سختی و مقاومت به گرما و سایش آن می‌شود. این مته دارای لبه‌ی برنده‌ی تیز و پوسته‌ی فولادی مقاوم است که با دما دادن و سخت‌کاری روی آن بهبود یافته است. این مته نیاز به تیز کردن دوره‌ای و استفاده از مایع برش دارد.

 

مته فولادی آلیاژی کبالترر:

مته فولادی آلیاژی کبالترر یک نوع مته است که برای سوراخ‌کاری روی فلزات سخت و مقاوم مناسب است. این نوع مته دارای آلیاژهایی از کبالت، تنگستن، کروم و مولیبدن است که باعث افزایش سختی و مقاومت به گرما و سایش آن می‌شود. این مته دارای لبه برنده تیز و پوسته‌ی فولادی مقاوم است که با دما دادن و سخت‌کاری روی آن بهبود یافته است. این مته نیاز به تیز کردن دوره‌ای و استفاده از مایع برش دارد.

 

پوشش انواع مته

پوشش انواع مته یک روشی است که برای افزایش سختی، مقاومت به گرما و سایش، و طول عمر مته‌ها استفاده می‌شود. پوشش‌ها معمولا از مواد آلیاژی تشکیل شده‌اند که به سطح مته با روش‌های مختلف اعمال می‌شوند. برخی از پوشش‌های رایج برای انواع مته عبارتند از:

پوشش تیتانیوم: این پوشش باعث افزایش سختی و مقاومت در برابر گرما و سایش مته می‌شود. این پوشش برای سوراخ‌کاری فلزات سخت و مقاوم مناسب است. این پوشش دارای رنگ زرد یا طلایی است.

پوشش اکسید سیاه: این پوشش باعث کاهش اصطکاک و جذب حرارت مته می‌شود. این پوشش برای سوراخ‌کاری فلزات نرم و چوب مناسب است. این پوشش دارای رنگ سیاه است.

پوشش پودر کربن: این پوشش باعث افزایش سختی و مقاومت به گرما و سایش مته می‌شود. این پوشش برای سوراخ‌کاری فلزات سخت و مقاوم مناسب است. این پوشش دارای رنگ خاکستری است.

پوشش نیترید آلومینیوم و تیتانیوم: این پوشش باعث افزایش سختی و مقاومت نسبت به گرما و سایش مته می‌شود. این پوشش برای سوراخ‌کاری فلزات سخت و مقاوم مناسب است. این پوشش دارای رنگ آبی یا بنفش است.

 

انواع مته دریل

مته دریل از نظر جنس، شکل و کاربرد انواع مختلفی دارد که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

مته فولادی:

این نوع مته از فولاد ساخته شده و دارای درصدهای مختلف کربن است. مته فولادی کم کربن برای سوراخ‌کاری روی چوب مناسب است و نیاز به تیز کردن ندارد. مته فولادی پرکربن برای سوراخ‌کاری روی فلزات و چوبهای نرم و نیمه سخت مناسب است و نیاز به تیز کردن دورهای دارد.

 

مته فولاد تندبر:

این نوع مته از نوعی فولاد آلیاژی ساخته شده که دارای مقاومت بالایی در برابر گرما و سایش است. این مته برای سوراخ‌کاری روی فلزات سخت و مقاوم، pvc، چوب‌های سخت و فلزات نرم مانند آلومینیوم مناسب است.

 

مته کبالت:

این نوع مته از جنس فولاد آلیاژی با کبالت ساخته شده که باعث افزایش سختی و مقاومت به گرما و سایش آن می‌شود. این مته برای سوراخ‌کاری روی فلزات خیلی سخت و مقاوم، مانند استنلس استیل، مناسب است.

 

مته روکشدار:

این نوع مته دارای یک لایه پوشش روی جنس پایه آن است که باعث بهبود عمل‌کرد و طول عمر آن می‌شود. پوشش‌های رایج برای این نوع مته عبارتند از: پوشش تیتانیوم که باعث افزایش سختی و مقاومت به گرما و سایش آن می‌شود و برای سوراخ‌کاری روی آهن، فولاد، چوب و پلاستیک مناسب است؛ پوشش اکسید سیاه که باعث کاهش اصطکاک و جذب حرارت آن می‌شود و برای سوراخ‌کاری روی فلزات نرم و چوب مناسب است؛ پوشش پودر کربن که باعث افزایش سختی و مقاومت به گرما و سایش آن می‌شود و برای سوراخ‌کاری روی فلزات سخت و مقاوم مناسب است؛ پوشش نیترید آلومینیوم و تیتانیوم که باعث افزایش سختی و مقاومت به گرما و سایش آن می‌شود و برای سوراخ‌کاری روی فلزات سخت و مقاوم مناسب است.

 

مته چوب:

این نوع مته برای سوراخ‌کاری روی چوب‌های مختلف طراحی شده است. این مته دارای شکل‌ها و اندازه‌های متفاوتی است که بسته به نوع چوب و شکل سوراخ مورد نظر انتخاب می‌شود. برخی از انواع مته چوب عبارتند از: مته الیت که دارای یک نوک تیز است که از لغزش مته حین کار جلوگیری کرده و باعث می‌شود مته به خوبی درون چوب فرو رود؛ مته برگی که دارای شکل شبیه به برگ است و برای سوراخ‌کاری روی چوب‌های نرم مناسب است؛ مته الماسه که دارای برجستگی‌های تیز در سر آن است و برای سوراخ‌کاری روی چوب‌های سخت مناسب است.

 

مته فلز:

این نوع مته برای سوراخ‌کاری روی فلزات طراحی شده است. این مته دارای شکل‌ها و اندازه‌های متفاوتی است که بسته به نوع فلز و شکل سوراخ مورد نظر انتخاب می‌شود. برخی از انواع مته فلز عبارتند از: مته خزینه که دارای شکاف حلزونی در طول آن است و برای سوراخ‌کاری روی فلزات نرم مناسب است؛ مته خزینه زبانه‌دار که دارای یک زبانه در نزدیکی نوک آن است و برای سوراخ‌کاری روی فلزات سخت مناسب است؛ مته کم کن که دارای شکل هشتگانه است و برای تغییر قطر سوراخ‌های قبلا درست شده روی فلزات مناسب است؛ مته گردبر که دارای شکل دایره‌ای است و برای سوراخ‌کاری روی فلزات با قطر بالا مناسب است.

 

مته مخروطی یا کاجی:

مته مخروطی یا کاجی یک نوع مته است که برای سوراخ‌کاری روی سطوح مختلف با قطرهای متفاوت مناسب است. این مته دارای شکل مخروطی با پله‌های مدرج است که هر پله دارای قطر بیش‌تری از پله قبلی است. با این مته می‌توان سوراخ‌هایی با قطر چندین مته را با یک مته انجام داد. این مته برای سوراخ‌کاری روی فلزات نازک، چوب، پلاستیک و ... کاربرد دارد.

 

مته منبت کاری:

مته منبت کاری یک نوع مته خاص است که برای ایجاد طرحهای هنری و زیبا روی چوب، فلز، سنگ و ... استفاده می‌شود. این مته دارای شکل مخروطی با پله‌های مدرج است که هر پله دارای قطر بیش‌تری از پله‌ی قبلی است. با این مته می‌توان سوراخ‌هایی با قطر چندین مته را با یک مته انجام داد.

مته منبت کاری برای انجام کارهای دقیق و حساس نیاز به توان و سرعت بالای دریل دارد. هم‌چنین باید به نحوه‌ی نگه‌داری و تیز کردن این مته دقت کرد. برای تیز کردن مته منبت کاری می‌توان از سنگ‌های تیزکننده، فایل‌ها یا دستگاه‌های خاص استفاده کرد.

 

مته گازور:

مته گازور یک نوع مته تخصصی است که برای ایجاد سوراخ‌های مخصوص لولای گازوری روی چوب، فلز، سنگ و ... استفاده می‌شود. این مته دارای شکل مخروطی با پلههای مدرج است که هر پله دارای قطر بیش‌تری از پله قبلی است. با این مته می‌توان سوراخ‌هایی با قطر چندین مته را با یک مته انجام داد.

مته گازور در قطر و ارتفاع های مختلف تولید می‌شود و به همین جهت از لحاظ قیمت نیز متفاوت است. برخی از انواع مته گازور عبارتند از:

  • مته گازور تمام فولادی: این نوع مته از جنس فولاد ساخته شده و دارای دوام و سختی بالایی است. این مته برای سوراخ‌کاری روی چوب، فلز، سنگ و ... مناسب است.
  • مته گازور الماسه: این نوع مته دارای نوک الماسه است که باعث افزایش تیزی و کارآمدی آن می‌شود. این مته برای سوراخ‌کاری روی چوب، فلز، سنگ و ... مناسب است.
  • مته گازور لبه دار: این نوع مته دارای یک لبه‌ی در نزدیکی نوک آن است که باعث تعیین عمق سوراخ‌کاری می‌شود. این مته برای سوراخ‌کاری روی درب‌های کابینت و لولای گازور خاص مناسب است.

 

مته برگی:

مته برگی یک نوع مته است که برای سوراخ‌کاری روی چوب مناسب است. این مته دارای شکل شبیه به برگ است و دارای یک نوک تیز در مرکز آن است. با این مته می‌توان سوراخ‌هایی با قطر بزرگ و تمیز ایجاد کرد.

 

مته حفاری:

مته حفاری یک نوع مته است که برای حفاری روی سطوح سخت و ضخیم مانند بتن، سنگ، آجر و ... استفاده می‌شود. این مته دارای شکل مخروطی با پلههای مدرج است که هر پله دارای قطر بیش‌تری از پله قبلی است. با این مته می‌توان سوراخ‌‌ایی با قطر بزرگ و عمق زیاد ایجاد کرد.

 

مته مرغک:

مته مرغک یک نوع مته است که برای سوراخ‌کاری روی چوب با قطر کوچک مناسب است. این مته دارای شکل شبیه به سر یک مرغ است و دارای یک نوک تیز و چندین دندانه در اطراف آن است. با این مته می‌توان سوراخ‌هایی با قطر 1 تا 10 میلی‌متر ایجاد کرد.

 

مته الیت:

مته الیت یک نوع مته است که برای سوراخ‌کاری روی چوب مناسب است. این مته دارای یک نوک تیز است که از لغزش مته حین کار جلوگیری کرده و باعث می‌شود مته بهخوبی درون چوب فرو رود.

 

مته گرد بر:

مته گرد بر یکی از انواع متههای دریل است که برای ایجاد برش دایرهای روی سطوح مختلف به کار برده می‌شود. مته گرد بر می‌تواند سوراخ‌های بزرگتری نسبت به متههای معمولی ایجاد کند و برای سطوحی مانند چوب، سنگ، دیوار، ام دی اف، بتن، شیشه و غیره مناسب است

 

مته کام کن یا پلاگ کاتر:

مته کام کن یا پلاگ کاتر یک نوع مته گرد بر است که برای برش دادن سوراخ‌های دایرهای با قطر کوچک و ضخامت زیاد روی سطوح چوبی به کار میرود. این مته معمولا برای پر کردن سوراخ‌های پیچ و رولپلاک در نجاری و صنایع چوبی استفاده می‌شود. با استفاده از این مته، می‌توانید یک قطعه چوب را از داخل یک سوراخ دایره‌ای بیرون بکشید و آن را به عنوان یک زبانه یا پلاگ در سوراخ دیگر قرار دهید.

 

مته کونیک:

مته کونیک یک نوع مته است که برای سوراخ کردن سطوح با قطرهای مختلف به کار می‌رود. این مته دارای شکل استوانه‌ای با ته کونیک است که روی سه نظام دریل نصب می‌شود. مته کونیک معمولا از جنس فولاد آلیاژی سخت و مقاوم در برابر سایش و گرما ساخته می‌شود. این مته مناسب برای سوراخ کردن فلزات، چوب، پلاستیک و غیره است.

 

مته چهار شیار:

مته چهار شیار یک نوع مته است که برای سوراخ کردن سطوح با قطرهای مختلف به کار می‌رود. این مته دارای دو لبه است، که باعث می‌شود نوک آن تیزتر از سایر مته‌ها باشد. این مته برای سوراخ کردن فلزات، چوب، پلاستیک و غیره مناسب است.

 

مته پنج شیار:

مته پنج شیار یک نوع مته الماسه است که برای سوراخ کردن سطوح با قطرهای مختلف به کار می‌رود. این مته دارای پنج شیار است که باعث می‌شود براده‌برداری بهتر و سرعت بالاتری داشته باشد. این مته برای سوراخ کردن مصالح ساختمانی مانند سنگ، گچ، بتن، آجر و غیره مناسب است.

 

خرید مته دریل از ابزار رضوان

جهت خرید انواع مته دریل با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت، از فروشگاه ابزارآلات رضوان دیدن نمایید.

بررسی انواع مته دریل به همراه کاربردشان