ارسال رایگان به سراسر کشور برای خرید بالای 600 هزار تومان

همتراز کاشی چیست

خلاصه

همتراز کاشی یک ابزار کاشی کاری است که برای تسطیح و هم‌سطح کردن لبه‌های کاشی و سرامیک در حین نصب استفاده می‌شود.  همتراز کاشی از دو بخش کلیپس و گوه تشکیل شده است. با استفاده از همتراز کاشی می‌توانید ناخنک‌ها و ناصافی‌های بین تایل‌های کاشی را از بین ببرید.

۱۴۰۲ دوشنبه ۳۰ مرداد
53بازدید
همتراز کاشی چیست

همتراز کاشی چیست و چه کاربردی دارد

 

همتراز کاشی یک ابزار کاشی کاری است که برای تسطیح و هم‌سطح کردن لبه‌های کاشی و سرامیک در حین نصب استفاده می‌شود.  همتراز کاشی از دو بخش کلیپس و گوه تشکیل شده است. با استفاده از همتراز کاشی می‌توانید ناخنک‌ها و ناصافی‌های بین تایل‌های کاشی را از بین ببرید

چرا باید از سیستم همتراز کاشی استفاده کرد؟

استفاده از همتراز کاشی مزایای زیادی دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:

زیبایی و قرینه سازی

با استفاده از همتراز کاشی می‌توانید سطح کاشی و سرامیک را یکسان و صاف کنید و ناخنک‌ها و ناصافی‌های بین لبه‌های کاشی را از بین ببرید.

 

افزایش سرعت و دقت اجرا

با استفاده از همتراز کاشی می‌توانید کار نصب کاشی را به راحتی و با دقت بالاتر انجام دهید. هم‌چنین می‌توانید از صلیب، کلیپس و گوه برای تنظیم فواصل یک‌سان بین کاشی‌ها استفاده کنید.

 

کاربرد در کلیه سطوح افقی، عمودی و حتی شیبدار:

با استفاده از همتراز کاشی محدود به سطوح خاصی نخواهید شد و می‌توانید در نصب کاشی در سطوح مختلف مانند کف، دیوار، پله، استخر و غیره بهره ببرید.

 

جلوگیری از تجمع آب و آلودگی:

با استفاده از همتراز کاشی مانع از تجمع آب و مواد شوینده در فضای بین کاشی‌ها خواهید شد. این امر باعث جلوگیری از رشد خزه و جلبک، لکه‌دار شدن، کثیف شدن و لق‌شدن کاشی‌ها خواهد شد.

 

خرید همتراز کننده کاشی از ابزار رضوان

قبل از خرید همتراز کاشی باید به نکات زیر توجه کنید:

برای نصب کاشی در فضای باز و محیط‌های بیرونی ساختمان، حتما از کاشی‌هایی با گزینه‌ی خارج از ساختمان outdoor استفاده کنید تا از ترک خوردن کاشی در زمستان جلوگیری کنید.

برای نصب کاشی در محیط‌های پر رفت و آمد و سایش زیاد، حتما از کاشی‌هایی با گروه سایشی بالاتر از ۳ استفاده کنید تا از رنگ رفتگی کاشی جلوگیری کنید.

برای نصب کاشی در محیط‌هایی که مرتبا در معرض شست‌وشو با اسید و شوینده‌های قوی هستند، حتما از کاشی‌های ضد اسید استفاده کنید.

برای نصب کاشی در نقاط کارگاهی و انبارهایی که احتمال برخورد اجسام سخت با دیوار زیاد است، حتما از کاشی‌های رستیک (برجسته) و با جذب آب کم‌تر از ۱۰ درصد استفاده کنید.

برای شست‌وشو سطح کاشی و سرامیک، خصوصا تولیدات تزئینی که دارای دکورهای طلایی و نقره‌ای می‌باشند، استفاده از اشیاء تیز (خراش دهنده)، اسید و باز قوی و مواد شوینده قوی توصیه نمی‌شود.

برای نصب کاشی بدون بندکشی، مخصوصا برای مکان‌هایی که لوله سرد و گرم از زیر آن‌ها عبور می‌کند یا گرمایش از کف در آن محل استفاده شده یا خارج از ساختمان، حتما از بندکشی استاندارد با توجه به سایز کاشی استفاده نمائید. هر چه سایز بزرگ‌تر باشد، میزان بندکشی بیش‌تر باشد.

برای خرید کاشی با جذب آب زیر ۵.۰ درصد، دقت نمائید سیمان نمی‌تواند محصول را در جای خود نگه دارد. بنابر این اگر محصول را در دیوار استفاده می‌کنید، حتما بایستی از نصب خشک استفاده نمائید. و اگر در کف نصب می‌نمائید از مخلوط کردن چسب مخصوص بتن و سيمان با نسبتی که فروشنده چسب به شما پیشنهاد می‌دهد، استفاده نمایید.

 

نحوه کار همتراز کاشی چگونه است؟

نحوه کار همتراز کاشی به این صورت است که پس از اعمال ملات یا چسب، کاشی را بر روی سطح قرار می دهید و بین کاشی های مجاور کلیپس و گوه را قرار می دهید. کلیپس ها برای تنظیم فواصل دقیق و یکسان بین کاشی ها به کار می روند و گوه ها برای رفع عدم همتراز بودن کاشیها (ناخن خور بودن کاشی) و از بین بردن هوای بین چسب و کاشی استفاده می شوند. با استفاده از انبر مخصوص، گوه ها را سفت کرده و با این روش هوای اضافی بین چسب و کاشی کاملا خارج می شود. این روش باعث بهبود ظاهر و دوام کاشیکاری و بندکشی زیبا و بادوام خواهد شد.

 

روش استفاده از صلیب کاشی

روش استفاده از صلیب کاشی به این ترتیب است که پس از اعمال چسب کاشی یا ملات روی سطح، کاشی را بر روی سطح قرار می دهید و بین کاشی های مجاور صلیب یا اسپیسر را قرار می دهید. صلیب ها برای تنظیم فواصل دقیق و یکسان بین کاشی ها به کار می روند و باعث زیبایی و دوام کاشیکاری و بندکشی می شوند. صلیب ها به شکل به علاوه ساخته می شوند و در ضخامت های ۱ تا ۱۰ میلیمتر عرضه می شوند. صلیب های ۱ تا ۶ میلیمتر برای نصب کاشی و سرامیک کف و داخل ساختمان استفاده می شوند و صلیب های ۷ تا ۱۰ میلیمتر برای نصب کاشی و سرامیک دیوار و نماسازی مناسب هستند. پس از نصب و خشک شدن چسب کاشی و حصول اطمینان از چسبیدن کاشی ها به سطح، می توان صلیب ها را جدا کرد.

 

روش بکارگیری کلیپس و گوه

روش بکارگیری کلیپس و گوه به این صورت است که پس از اعمال چسب کاشی یا ملات روی سطح، کاشی را بر روی سطح قرار می‌دهید و بین کاشی‌های مجاور کلیپس را قرار می‌دهید. کلیپس‌ها قطعات پلاستیکی هستند که در لبه‌های کاشی وارد شکاف‌های آن می‌شوند و باعث هم‌سطح شدن کاشی‌ها می‌شوند. سپس با استفاده از گوه کلیپس‌ها را سفت می‌کنید تا فضای خالی بین چسب و کاشی خارج شود. گوه‌ها قطعات نری هستند که بر روی کلیپس‌ها قرار می‌گیرند و با انبر مخصوص فشار داده می‌شوند. این روش باعث می‌شود که کاشی‌ها به صورت دقیق و گونیا در یک سطح قرار بگیرند و ناخنک نزنند. پس از خشک شدن چسب، می‌توانید با ضربه زدن به گوه‌ها آن‌ها را جدا کرده و کلیپس‌های زائد را نیز برندارید.

 

جمع بندی

همتراز کاشی یک ابزار کاشی‌کاری است که با استفاده از کلیپس و گوه، سطح کاشی و سرامیک را صاف و یکسان می‌کند. این ابزار برای نصب کاشی در سطوح مختلف، افزایش زیبایی و دوام، جلوگیری از تجمع آب و آلودگی و افزایش سرعت و دقت اجرا مفید است. قبل از خرید همتراز کاشی باید به نوع، سایز، جذب آب و گروه سایشی کاشی توجه کنید. هم‌چنین باید روش استفاده از همتراز کاشی را بدانید.

 

خرید همتراز کاشی

شما می‌توانید انواع مختلف همترازهای کاشی را از بزرگ‌ترین ابزار فروشی ایران، فروشگاه آنلاین ابزار رضوان تهیه نمایید. مدل‌های مختلف از وب‌سایت قابل مشاهده هستند و در صورت نیاز، می‌توانید از مشاوره‌ی کارشناسان فروش ما بهره‌مند شوید.

 

 

همتراز کاشی چیست