ارسال رایگان به سراسر کشور برای خرید بالای 600 هزار تومان

آشنایی و معرفی انواع ابزارآلات دستی

خلاصه

آشنایی و معرفی انواع ابزارآلات دستی +عکس و نام انواع ابزار دستی + کاربرد ابزارآلات دستی در صنایع مختلف و آشنایی با کارکرد در مصارف عمومی و شخصی انواع ابزارهای دستی را در وبلاگ ابزاررضوان بخوانید.

۱۴۰۲ شنبه ۳ تير
125بازدید
آشنایی و معرفی انواع ابزارآلات دستی

آشنایی و معرفی انواع ابزارآلات دستی

 

انواع ابزارآلات دستی عبارتند از وسایلی که برای انجام کارهای ساخت و تعمیر در صنایع، کارگاه‌ها، خانه‌ها و غیره استفاده می‌شوند و تنها با نیروی انسان کار می‌کنند.

 

انواع ابزارهای دستی

 

انواع ابزار آلات دستی را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد:

 

 • آچارها:

ابزارهایی که برای باز و بسته کردن اتصالات و مهره‌ها استفاده می‌شوند. مثل آچار تخت، آچار رینگی، آچار جغجغه ای، آچار قابل تنظیم و غیره.

 

 • انبر:

ابزاری که برای گرفتن، پیچاندن، قطع کردن یا باز کردن اشیاء استفاده می‌شود. مثل انبر دم باریک، انبر کلاغی، گاز انبر، سیم چین، سیم لخت کن و غیره.

 

 • پیچ گوشتی:

ابزاری برای پیچیدن یا باز کردن پیچ ها با سر شکاف‌دار یا چهارسو استفاده می‌شوند. مثل پیچ گوشتی تخت، پیچ گوشتی فلیپس، پیچ گوشتی تورکس و غیره.

 

 • فازمتر:

ابزار الکترونیکی که برای سنجش ولتاژ، جریان، مقاومت و پارامترهای دیگر در مدارات الکتریکی استفاده می‌شود.

 

 • چکش و پتک:

ابزارهایی که برای زدن، شکستن، فروکردن یا درآوردن اشیاء استفاده می‌شوند. مثل چکش نجاری، چکش صافکاری، پتک نجاری، پتک صافکاری و ...

 

 • متر:

ابزاری برای اندازه‌گیری که برای سنجش طول، عرض، ارتفاع یا قطر اشیاء استفاده می‌شوند. مثل خط کش، نوار کش، خط کش لیزری و غیره.

 

 • جعبه و کیف ابزار:

وسیله‌ای که برای حمل و نگهداری ابزارآلات دستی استفاده می‌شود. مثل جعبه فلزی یا پلاستیکی، کوله یا کولکشن و غیره.

 

 • ابزارهای برش:

ابزاری برای برش یا خورد کردن اشیاء استفاده می‌شود مثل قیچی، کاتر، نظیر و غیره.

 

انواع ابزارآلات دستی

ابزارهای دستى عمومی

 

آچارها

آچارها از جمله ابزارهای دستی پرکاربرد هستند که برای باز و بسته کردن اتصالات و مهره‌ها استفاده می‌شوند. آچارها را می‌توان به چندین نوع تقسیم کرد:

 • آچار تخت:

آچاری که یک یا دو سر آن به شکل حرف C است و دور پیچ یا مهره قرار می‌گیرد. این آچار برای فضاهای باریک و دسترسی به بخش کناری مهره مناسب است.

 

 • آچار رینگی:

آچاری که سر آن به گرد است و روی مهره قرار می‌گیرد. این آچار برای فضاهای باز و دسترسی به بخش بالایی مهره مناسب است و کنترل بیش‌تری روی چرخش مهره دارد.

 

 • آچار جغجغه ای:

آچار رینگی که سر آن یک جغجغه دارد که باعث می‌شود نیاز به برداشتن آچار از روی مهره در هنگام پیچاندن نباشد. این آچار برای سرعت و راحتی در انجام کار مناسب است.

 

 • آچار قابل تنظیم:

آچاری که سر آن را می‌توان با چرخاندن یک پیچ تغییر داد و به اندازه‌های مختلف تنظیم کرد. این آچار برای استفاده از پیچ‌ها و مهره‌های با سایزهای متفاوت مناسب است.

 

 • آچار آلن:

آچار آلن نوعی آچار است که برای باز و بسته کردن پیچ‌هایی به نام پیچ آلن استفاده می‌شود. پیچ آلن پیچی است که روی قسمت گل آن یک سوکت دارد.این سوکت می‌تواند شکل شش گوش یا ستاره‌ای داشته باشد. آچار آلن دارای یک سر شش گوش یا ستاره‌ای است که با سوکت پیچ هم‌خوانی دارد.

 

 • آچار بکس:

آچار جغجغه ای یک یا چند عدد سر پیچ گوشتی روی خود دارد که با قطعات جغجغه ای تعویض می‌شود. این آچار برای استفاده از پیچ‌هایی با شکل و سایزهای مختلف مناسب است.

 

 • آچار بادی:

آچار جغجغه ای با نیروی فشار هوا کار می‌کند و در صنعت خودروسازی، صنعت نفت و گاز و صنعت هوافضا استفاده می‌شود. این آچار برای کار در فضاهای کم و با نقطه دسترسی پایین مناسب است.

 

 • آچار شمع:

آچار رینگی با شکل خمیده که برای نصب و تعویض شمع خودرو استفاده می‌شود. این آچار برای دسترسی به شمع‌های عمق نشست در خودرو مناسب است.

 

 • آچار ستاره اى:

آچار آلن با شکل ستاره اى که به پیچ‌هایى که شکل ستاره اى دارند مناسب است. این آچار برای استفاده در صنعت خودروسازی، الکترونیک، تعمیر لپ تاپ و ... مناسب است.

 

 • آچار تکی:

به آچاری گفته می‌شود که فقط برای یک سایز پیچ یا مهره طراحی شده است. آچار تکی معمولا یک سر تخت و یک سر رینگی دارد. آچار تکی برای کارهای ساده و کم استفاده مناسب است.

 • آچار فرانسه یا آچار تنظیم‌پذیر:

نوعی آچار با اندازه‌ی دهانه‌ی متغیر است که برای مهره‌ها یا پیچ‌های شش گوش یا چهارگوش مناسب است. این آچار دارای دو فک، یکی ثابت و دیگری متحرک می‌باشد. فک متحرک آن با چرخاندن یک پیچ در وسط، به فک ثابت نزدیک یا از آن دور می‌شود و در نتیجه قابلیت تطبیق با مهره‌های مختلف را پیدا می‌کند.

 

 • آچار چرخ:

نوعی آچار است که برای باز و بسته کردن پیچ و مهره‌های مربوط به چرخ خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آچار دارای چهار پر است که به سایزهای مختلف مانند ۱۴، ۱۷، ۱۹ و ۲۱ میلی‌متر ساخته می‌شود. آچار چرخ نسبت به آچارهایی که به شکل L هستند، استفاده از آن را آسان‌تر و کم انرژی‌تر می‌کند.

 

 • آچار لوله گیر یا آچار شلاقی:

نوعی آچار قابل تنظیم است که برای باز و بسته کردن پیچ و مهره‌ها و نگه داشتن لوله‌های فلزی مورد استفاده قرار گیرد. این آچار دارای دو لبه‌ی دندانه‌دار است که یکی ثابت و دیگری متحرک است. لبه متحرک با چرخاندن یک پیچ در سر آچار، به لبه ثابت نزدیک و دور شده و در نتیجه قابلیت تطبیق با اندازه‌های مختلف را پیدا می‌کند.

 

انبرها

انبرها ابزارهای دستی پرکاربردی هستند که برای کارهای مختلفی از جمله باز و بسته کردن پیچ و مهره، قطع کردن، پیچاندن و نگه‌داشتن انواع سیم، تعمیرات و مصارف الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع انبر در مدل‌های مختلف و برای کاربردهای گوناگونی تولید می‌شوند. در ادامه به معرفی برخی از رایج‌ترین انواع انبرها و کاربردهایشان می‌پردازیم.

 

 • انبر دست:

این نوع انبر دارای فک‌های دندانه‌دار است که برای نگه داشتن یا چرخاندن قطعات فلزی یا پلاستیکی مناسب است. این انبر هم چنین دارای یک کاتر در نزدیکی تکیه گاه است که می‌تواند سیم‌ها را برش دهد.

 

 • انبر قفلی:

این نوع انبر دارای یک قفل در تکیه‌گاه است که با فشار دادن آن، فک‌های انبر را به صورت ثابت روی قطعه کار قفل می‌کند. این امکان باعث می‌شود که بتوان قطعات را به راحتی نگه داشت یا حرکت داد.

 

 • انبر سیم چین:

این نوع انبر دارای فک‌های زاویه‌دار و تیز است که برای برش سیم‌ها یا ورق‌های فلزی طراحی شده است.

 

 • انبر دم باریک:

این نوع انبر دارای فک‌های دراز و باریک است که برای شکل دادن یا خم کردن سیم‌ها مناسب است. بسیاری از برق کاران و جواهرسازان از این نوع انبر استفاده می‌کنند.

 

 • انبر شلاقی:

این نوع انبر دارای یک پیچ در سر آچار است که با چرخاندن آن، فک‌های آچار را به صورت متغیر تنظیم می‌کند.

 

 • انبر گیره شلانگ:

این نوع انبر برای فشرده کردن بست‌های فنری و شلنگ استفاده می‌شود.

 

 • انبر مورب:

این نوع انبر شباهت زیادی به دم باریک دارد؛ با این تفاوت که فک‌های آن در نزدیک تکیه‌گاه خمیدگی دارد.

 

 • انبر پرچ:

یک ابزار دستی است که برای اتصال دو ورق یا صفحه آهنی به یکدیگر با استفاده از میخ‌های پرچ کاربرد دارد. انبر پرچ دارای یک فک و یک پستانک است که با فشار دادن دسته‌ها، میخ پرچ را از سوراخ ورق‌ها عبور می‌دهد و سر آن را خم می‌کند. برخی از انبرهای پرچ دارای قفل تکیه‌گاه هستند که با فشار دادن آن، فک‌های انبر به صورت ثابت روی میخ قفل می‌شود.

 

 • انبر قفلی:

یک نوع انبر است که می‌تواند برای نگه داشتن یا چرخاندن قطعات به شکل‌های متفاوت و یا پیچاندن پیچ‌هایی که نمی‌توان با آچار باز کرد، استفاده می‌شود. این انبر دارای یک قفل تکیه‌گاه است که با فشار دادن آن، فک‌های انبر را به صورت ثابت روی قطعه کار قفل می‌کند. این امکان باعث می‌شود که بتوان قطعات را به راحتی نگه داشت یا حرکت داد.

 

 • انبر کلاغی:

یک نوع انبر است که دارای دو فک یا زبانه است که یکی از آن‌ها صاف و ثابت و دیگری منحنی و قابل تنظیم است. این انبر می‌تواند در راستای موازی هم قرار گیرد و زاویه‌های بزرگی را باز کند. این انبر برای نگه داشتن یا چرخاندن قطعات با شکل‌های متفاوت و یا پیچاندن پیچ‌هایی که نمی‌توان با آچار باز کرد، کاربرد دارد.

 

 • انبر سیم لخت کن:

یک نوع انبر است که برای برداشتن روکش پلاستیکی از روی سیم‌های مسی یا آلومینیومی استفاده می‌شود. این انبر دارای تیغه‌های تنظیم شونده است که می‌توانند به ضخامت‌های مختلف سیم‌ها بچسبند و با فشار دادن دسته‌ها، روکش را بدون آسیب رساندن به رشته‌های مسی یا آلومینیومی، جدا کنند.

 

پیچ گوشتی و فازمتر

پیچ گوشتی و فازمتر دو نوع ابزار دستی هستند که برای کارهای الکتریکی و الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پیچ گوشتی ابزاری است که برای باز و بسته کردن پیچ‌های مختلف با شکل‌های متفاوت سر، استفاده می‌شود. پیچ گوشتی دارای یک دسته و یک سر است که سر آن به شکل پیچ مورد نظر تنظیم می‌شود. پیچ گوشتی ها در انواع مختلف و با سایزها و شکل‌های متفاوت سر تولید می‌شوند. برخی از پیچ گوشتی ها دارای قابلیت تغییر سر هستند و برخی دارای قابلیت اندازه گیری ولتاژ فاز هستند.

فازمتر ابزاری است که برای اندازه‌گیری ولتاژ فاز، جریان، مقاومت، خازن، فرکانس و دما استفاده می‌شود. فازمتر دارای یک صفحه نمایش، چندین کلید تنظیم و دو عدد پروب است که به قطب‌های منبع برق متصل می‌شوند. فازمترها در انواع مختلف و با قابلیت‌های متفاوت تولید می‌شوند. برخی فازمترها دارای قابلیت نور پس زمینه، حافظه، خاموش شدن خودکار و ضد آب و ضد ضربه هستند.

 

چکش

چکش یک نوع ابزار دستی است که برای ضربه زدن، شکستن، وارد کردن یا بیرون کشیدن میخ، چوب، سنگ و سایر مواد استفاده می‌شود. چکش دارای یک دسته و یک سر است که سر آن معمولا از فلز و دسته آن از چوب، فلز، پلاستیک یا لاستیک ساخته می‌شود. چکش‌ها در انواع مختلف و با شکل‌ها و اندازه‌های متفاوت تولید می‌شوند. برخی چکش‌ها دارای قابلیت‌های خاص هستند، مانند چکش برقی، چکش تخریب، چکش نجاری، چکش سنگ شکن و غیره.

 

پتک

یک نوع چکش بزرگ و سنگین.

 

سر پیچ گوشتی

سر پیچ گوشتی بخشی از پیچ گوشتی است که به شکل پیچ مورد نظر تنظیم می‌شود و برای باز و بسته کردن آن استفاده می‌شود. سر پیچ گوشتی‌ها در انواع مختلف و با شکل‌ها و اندازه‌های متفاوت تولید می‌شوند.

سر پیچ گوشتی‌ها انواع مختلفی مانند دوسو، چهارسو، ستاره‌ای، آلنی و ... دارند و در سایزهای مختلف تولید می‌شوند. سر پیچ گوشتی‌ها را می‌توان به دریل و پیچ گوشتی برقی، پیچ گوشتی‌های همه کاره و جغجغه‌ای نصب کرد و با آن پیچ‌های مختلف را باز و بسته کرد.

 

متر

متر یکی از پرکاربردترین ابزارآلات است که در هر خانه‌ای حداقل یک عدد از آن یافت می‌شود .شاید ساختمان متر ساده باشد، اما ساخت آن سخت بوده و نیازمند دقت بالایی است؛ زیرا متر ابزار و معیاری برای اندازه‌گیری وسیله‌های مختلف است. از متر در صنایع مختلف و حتی در کارهای روزمره‌ی عادی نیز زیاد استفاده می‌شود.

 

جعبه ابزار

جعبه ابزار یک وسیله است که برای نگهداری و حمل انواع ابزارهای برقی و غیر برقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. جعبه ابزار معمولا از جنس پلاستیک یا فلز ساخته شده و دارای قفل، دسته، کشو، طبقه و شبکه‌بندی است. جعبه ابزار می‌تواند شامل ابزارهای مختلفی باشد. شما می‌توانید خرید جعبه ابزار را از سایت ابزار رضوان انجام دهید.

 

کیف ابزار

کیف ابزار یک نوع جعبه ابزار است که از جنس پارچه، چرم، نایلون یا پلی‌استر ساخته شده و دارای بند یا دسته برای حمل آسان است. کیف ابزار معمولا دارای جیب‌ها، حلقه‌ها، زیپ‌ها و بندهای چسبنده است که برای قرار دادن و نگهداری ابزارهای مختلف مورد نیاز استفاده می‌شود. کیف ابزار می‌تواند شامل ابزارهای همانند جعبه ابزار باشد، اما به دلیل جنس سبک و قابل انعطاف خود، مناسب برای حمل در محیط‌های مختلف است. شما می‌توانید خرید کیف ابزار را از سایت ابزار رضوان انجام دهید.

 

کاربرد ابزارآلات دستی در صنایع مختلف

ابزارهای دستی ابزارهایی هستند که با استفاده از نیروی دست کار می کنند و برای کمک به ساخت و تعمیر کاری ساخته شده اند. ابزارهای دستی در گروه های مختلفی مانند آچارآلات، انبرها، پیچ گوشتی، چکش، متر، جعبه ابزار و ... گروه بندی می شوند و در صنایع مختلف مانند کابینت سازی، مکانیکی، تعمیر لوازم خانگی و ... کاربرد دارند.

 

خرید ابزارآلات دستی

شما می‌توانید انواع مختلف ابزارآلات دستی را در مدل‌ها و برندهای متفاوت از بزرگ‌ترین ابزار فروشی ایران، فروشگاه آنلاین ابزار رضوان تهیه نمایید. مدل‌های مختلف از وب‌سایت قابل مشاهده هستند و در صورت نیاز، می‌توانید از مشاوره‌ی کارشناسان فروش ما بهره‌مند شوید.

آشنایی و معرفی انواع ابزارآلات دستی